Mart 2024 Aile Takvimi

Nefes Egzersizi: 5-4-3-2-1

Görebildiğiniz 5 şeyi sayın
İster dışarıda ister içeride olun, görüş alanınızdaki beş benzersiz nesneyi sayın. Bu, çimen ve ağaçlardan bir kupaya, sandalyeye ve hatta halıya kadar değişebilir. Önemli olan, çevrenizde çeşitli şeyler bulmaktır.
Dokunabildiğiniz 4 şeyi fark edin
Başlarken, egzersizi hızlı bir şekilde yapmanız gerekiyorsa, sadece parmaklarınız veya bacaklarınız gibi kendi çeşitli vücut parçalarınızla başlayabilirsiniz. Daha fazla zamanınız varsa, bir kalemden klavyenize kadar ulaşabileceğiniz harici öğeleri arayın.
Duyabildiğiniz 3 şeye dikkat edin
Endişeli veya panik halindeyken kendi düşüncelerinizi dinlemek yerine, duyabileceğiniz sesleri düşünün. Kuş cıvıltıları ya da kalem tıkırtıları duyabilirsiniz. Ne olursa olsun, üç farklı sesi yakalayın.
Koklayabileceğiniz 2 şey bulun
Bu adım genellikle en zor olanıdır çünkü uyarıcı kokuların olduğu bir ortamda bulunmayabilirsiniz. Koklayacak bir şeyler bulmak için zamanınız ya da yeteneğiniz yoksa, etrafınızdaki mobilya ya da eşyaları koklamayı deneyebilirsiniz.
Farkındalığınızı tadabileceğiniz 1 şeye kaydırın
Bu tekniğin son kısmı, etrafınızda tadabileceğiniz bir şeyi fark etmektir. Bunun bir başka alternatifi de egzersize başlamadan önce sahip olduğunuz olumsuz düşüncelere karşı koymak için kendinizle ilgili olumlu bir özelliği düşünmektir.

Oyun Önerisi: Pinpon Yüzdürme
Malzemeler: Küçük bir kova, su, pinpon topu, güçlü bir nefes,
Pinpon topları su dolu kovaya konur. Toplar yarış sırasında sıralanır. Nefesizimle topları diğer tarafa geçirmek hedeflenir.

Duyusal Regülasyon Oyun Önerisi: Hissettiklerini Yansıtan Ressam Oyunu
Çocuğunuzla birlikte arkalı- önlü oturun. Çocuğunuzun önüne yaz tahtası (a4’te kullanabilirsiniz.) yerleştirin. Ardından sizin elinizde olan bir resmi, çocuğunuzun sırtına çizin. Siz aşamalı olarak parmağınızla resmi çocuğunuzun sırtına çizerken o da önündeki yazı tahtasına neyi algıladıysa onu çizsin.

3